Putt i blæst

Spørgsmål fra anonymt
du står på green og er klar til at putte. Det blæser, og vinden flytter din bold, hvad gør man ?. Genplaceres bolden - eller er der straf ?.

1 Svar

Svar fra sura
Regel 18-2a/7. Hvis vinden flytter din bold på greenen, så skal du spille den fra, hvor den ligger efter vinden har flyttet den. Genplacerer du bolden og spiller du derfra, så er der 2 straffeslag.

mvh

Susanne
Velkommen til Maribo Sø Golfklub Brevkasse, hvor du kan stille spørgsmål til vores golfdommer, og modtage svar.
...