Indspil til Greens.

Spørgsmål fra Lykke Kirstein
Under indspil ( fra fairway)  til Greens   rammer bolden min partners bold.

Hvem skal genplacere bolden ?

1 Svar

Svar fra sura

Hej Lykke

Regel 20-3. At placere og genplacere

20-3a. Af hvem og hvor

En bold, der skal placeres efter reglerne, skal placeres af spilleren eller hans partner.

En bold, der skal genplaceres efter Reglerne, skal genplaceres af én af følgende: (i) den person, som løftede, eller flyttede bolden, (ii) spilleren, (iii) spillerens partner. Bolden skal placeres på det sted, hvorfra den blev løftet eller flyttet. Hvis bolden placeres eller genplaceres af nogen anden person og fejlen ikke rettes som foreskrevet i regel 20-6, pådrager spilleren sig ét straffeslag. I ethvert sådant tilfælde er spilleren ansvarlig for enhver anden overtrædelse af Reglerne, som opstår som følge af boldens placering eller genplacering.

mvh

Susanne

Velkommen til Maribo Sø Golfklub Brevkasse, hvor du kan stille spørgsmål til vores golfdommer, og modtage svar.
...